גינה שהיא מרפסת

לא חייבים בית צמוד קרקע, היום אפשר לעצב גינה מושלמת גם במרפסת. איך עושים את זה בצורה הכי מקצועית? כל הטיפים ליצירת מרפסת שהיא גינה (או גינה שהיא מרפסת)

כשנכנסים לדירה חדשה, החלק המהנה והמרגש הוא להפוך אותה לשלכם. בטוח שתחשבו על זה ותתכננו עוד לפני שתעברו אליה: תבחרו צבעים, מרצפות וחומרים שיספקו תחושה נעימה של בית. מרפסת שמש מרגיעה יכולה להיות אחד החללים בדירה שיספקו את התחושה הזו בדיוק. יש עוד כמה דברים שאפשר לעשות, מגדולים ועד קטנים, כדי להפוך את המרפסת לפינת חמד של ממש. גם אם זו מרפסת גדולה ומרווחת, וגם אם מדובר במרחב קטן יחסית, תוכלו להפוך אותה לגינה פורחת.

גיבשנו עבורכם כמה טיפים בעזרתם תסדרו גינה גם בקומה גבוהה:

תחמו את השטח

אם השטח שיש לכם מאפשר, תוכלו להפוך חלק מרצפת המרפסת לגינה. את התיחום אפשר לעשות בקלות, עם משטח שמאפשר ניקוז מתחתיו, עליו תפזרו אדמה מתאימה ומעליה אבני טוף – ותייצרו מצע שאפשר לשתול בו צמחים.

השתמשו בדשא מלאכותי

אם תרצו משטח אחיד למרפסת שתיראה ממש כמו חצר, תוכלו להתקין בה דשא מלאכותי. הוא ירוק, קרוב לדבר האמיתי ויש סוגים מאוד נעימים שיכולים להתאים גם לרביצה של גדולים ולמשחק של ילדים קטנים. כן חשוב לוודא שיש פתחי ניקוז במרפסת, כדי שלא ייקוו מים.

צילום: שאטרסטוק

מלאו את המרפסת באדניות ועציצים

מעקה ועליו אדניות הוא מראה שגור בדירות בישראל. תוכלו להתאים אדניות בצבעים שמשתלבים טוב יחד, ולמלא אותן בצמחייה. אם יש מעקה רחב או מקום, אפשר להוסיף עציצים גדולים ולשתול בהם עצים ננסיים שצומחים לגובה ומוסיפים הרבה חן ולפעמים אפילו צל.

אפשר גם לשנות ייעוד מקורי של חפצים שסיימו את תפקידם – קופסאות אחסון שונות מעץ, תבניות, קערות ועוד – ולהסב אותם לכלי קיבול לעציצים החדשים שלכם. תוכלו להחליט אם לשמור אותם בסגנון המקורי או להפוך אותם לפרויקט DIY ולצבוע, לשייף ולקשט כך שייצרו שפה אחידה במרפסת.

צילום: שאטרסטוק

חשבו על כל הכיוונים

אל תישארו רק על המעקה. נסו לנצל גם את קירות המרפסת ותלו עליהם שורות שורות של עציצים ואדניות, צמחים שגדלים באופן הידרופוני (רק על מים, ללא אדמה), שיחים ומטפסים. הם יוכלו להתרחב על קירות המרפסת ו"לצבוע" אותה בירוק טבעי. לפני שאתם מחליטים על צמחים ספציפיים, מומלץ להתייעץ עם משתלה ולבחור במטפסים נוחים, כאלו שיישארו בגובה נמוך יחסית.

התחשבו בתנאי מזג האוויר

לפני שתבחרו אילו צמחים ועציצים לשים במרפסת, שימו לב לשני דברים חשובים: כמה מאור השמש מגיע אליה ולכמה אוויר היא חשופה. בהתאם, בחרו צמחים שזקוקים לאור רב ויכולים לשרוד בחום, או צמחים שמסתפקים במעט אור. אם יש אור ואוויר מועט, כדאי לאפשר להם להיכנס ולהימנע ממטפסים או צמחייה שתגדל לגובה ותעלים את הנוף.

במרפסות של שיכון ובינוי נדל"ן, כחלק מאימוץ התקן לבנייה ירוקה, אנחנו מקפידים על כיווני אוויר ומרחב כך שיהיו תנאים מיטביים לגינה האווירית שלכם.

צילום: שאטרסטוק

בקרו במשתלה וקבלו הנחיות

איך תרצו שהגינה האווירית תיראה: צבעונית כל השנה, כמה גוונים של ירוק, פרחונית או מלאה בתבלינים שימושיים למטבח? או אולי גם וגם וגם? כשאתם מגיעים למשתלה, עשו זאת אחרי מחשבה ועם רעיון כללי עליו החלטתם, ובקשו שימליצו על צמחים רלוונטיים. הם צריכים להתאים לתנאי האור והאוויר במרפסת וגם לעונות השנה – צמחים שיתאימו לחורף לעומת כאלה שיתאימו לקיץ.

בקשו הנחיות השקייה, חשיפה לאור ולצל לכל אחד מהצמחים. בררו אילו צמחים יכולים לחיות יחד באותה אדנית או עציץ, ואיזה מהם צריכים שטח רק לעצמם. בכל מה שקשור לתבלינים למשל, מרווה ונענע ידועים בהיותם שתלטנים שתופסים את כל השטח בו שותלים אותם, לעומת בזיליקום, אורגנו וטימין שתופסים פחות מקום.

שבו בנוח ותתפעלו

ברגע שהמרפסת הופכת לגינה נעימה, בטוח תרצו לבלות בה יותר זמן. בחרו ריהוט עמיד מפלסטיק איכותי, ראטן או מתכת, חומרים שניתן לנקות בקלות ושגם נוח לשבת עליהם לאורך זמן. כדאי לבחור ריהוט מחומרים שיעמדו בשהייה ממושכת בחוץ, ואם המרפסת לא מקורה כדאי לבדוק האם הם עומדים בתנאי גשם, שמש ורוח.

הרשמה לניוזלטר

הצטרף לרשימת התפוצה
שלנו כדי להשאר מעודכנים

  פרויקטים
  פרויקטים

  משרד מכירות

  השאירו פרטים, ונחזור אליכם מתי שמתאים לכם

  מעדיפים שנצור עמכם קשר?

  השאירו פרטים, אחזור אליכם מתי שמתאים לכם

   עיקבו אחרינו. שיכון ובינוי - Shikun & Binui

   הי :) נשמח לענות על כל שאלה או צורך

   השאירו פרטים, נציגינו יצרו איתכם קשר מתי שמתאים לכם

    עיקבו אחרינו. שיכון ובינוי - Shikun & Binui